یکشنبه , ژوئن 4 2023
عجایب هفتگانه جهان

معرفی عجایب هفتگانه جهان

آیا در مورد عجایب هفتگانه قدیم و جدید جهان اطلاعات دارید؟ وقتی جمله عجایب هفتگانه جهان به گوش شما میرسد، چه حسی به شما دست میدهد؟

عجایب هفتگانه جهان به دو گروه عجایب جدید و قدیم تقسیم میشوند که به عنوان جاذبه های توریسی جهان شناخته میشوند، این عجایب از بهترین آثار معماری جهان هستند که توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان آثار باستانی و جهان معرفی شده اند.

عجایب هفتگانه جهان قدیم به آثار گفته میشوند که به سالهای قبل از میلاد بر میگردند، این آثار به حدی زیبا، عظیم و بزرگ بودند که هزاران سال دوام آوردند و حالا آثاری از آنها باقی مانده اند.

عجایب هفتگانه جهان جدید نیز به آثاری گفته میشود که به سالهای بعد از میلاد بر میگردند و از بهترین هنر معماری برخوردار هستند.

عجایب هفتگانه قدیم جهان

عجایب هفتگانه قدیم جهان (Seven Wonders of the Ancient World) به ششمین قرن پیش از میلاد تعلق دارد و شامل هفت ساختمان یا آثار بزرگ در سراسر جهان است. این عجایب عبارتند از:

بزرگراه سیلک

 بزرگراه سیلک، بزرگترین راه تجاری در تاریخ بشر است که بین چین و خاورمیانه، اروپا و آسیای مرکزی امتداد دارد. این بزرگراه به طول ۷۰۰۰ کیلومتر در سده اول میلادی شکل گرفت و با توجه به مسیر طولانی و خطرناک آن، می‌توان آن را یکی از بزرگترین دستاوردهای تجاری در تاریخ بشر دانست.

مقبره طاج محل

 این ساختمان زیبا و بزرگ در شهر آگرا هندوستان واقع شده است و به عنوان یکی از شاهکارهای هنر معماری شناخته می‌شود. مقبره طاج محل در سال ۱۶۵۳ توسط شاه جهان ساخته شده و به یاد همسر محبوبش، ممتاز محل، ساخته شده است. این ساختمان از سفیدسنگ ساخته شده و دارای کارهای زیبایی شامل مینارهای بلند، فرش‌های دست‌بافت و کارهای معماری زیباست.

معبد آرتمیس در افسس

 این معبد در شهر افسس در آناتولی، ترکیه، واقع شده است و در سال ۵۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. این معبد به عنوان محل پرستش آرتمیس، خدایان بزرگ آناتولی محسوب می‌شود. این معبد دارای ستون‌های بزرگ، پایه‌های سفیدسنگ و تزئینات فراوان در سراسر آن است.

معبد ژوس

 این معبد در ابوسمبل،مصر واقع شده است و توسط فرعون رمسیس دوم در سال ۱۲۵۰ قبل از میلاد ساخته شده است. این معبد به عنوان محل پرستش خدای خورشید آمون-رع، ساخته شده است و دارای تندیس‌های بزرگی از فرعون رمسیس دوم است که در جلوی ورودی این معبد قرار دارند. معبد ژوس دارای کارهای معماری زیبا، برش‌های انگشتی و تزئینات پیچیده است.

تخت شاهکار پرسپولیس

 تخت شاهکار پرسپولیس، قلب امپراتوری ایران باستان بوده است و در شهر پرسپولیس واقع شده است. این تخت در سال ۵۲۰ پیش از میلاد توسط شاه داریوش بزرگ ساخته شده و به عنوان محل اجتماعات و مراسم مهم در امپراتوری ایران باستان استفاده می‌شده است. این تخت شامل کارهای معماری زیبا و نمادهایی از هنر و فرهنگ ایران باستان می‌باشد.

باغ شانگ هانگ

 این باغ در شهر سوژو، چین واقع شده است و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و فضای سبز چین محسوب می‌شود. این باغ در سال ۱۷۲۷ توسط یکی از پادشاهان دودویی چین، ساخته شده و دارای بخش‌های مختلفی از جمله دریاچه‌ها، باغ‌های گل و چمن‌های سبز است.

معبد کولوسئوم

 این معبد در شهر رم، ایتالیا واقع شده است و به عنوان یکی از شاهکارهای هنر معماری رم قدیم شناخته می‌شود. این معبد در سال ۸۰ میلادی ساخته شده و به عنوان محل برگزاری مسابقات رزمی و نمایش حیوانات وحشی استفاده می‌شده است. ظرفیت این معبد برای جمع‌آوری بین ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار نفر بوده است. در این معبد، مسابقاتی با شیر و سایر حیوانات وحشی برگزار می‌شد که به عنوان یکی از شوک‌های جهانی شناخته شده است.

عجایب هفتگانه جدید جهان

لیست عجایب هفتگانه جدید دنیا در سال ۲۰۰۷ به دست رسید و بر اساس آراء یک سازمان خصوصی به نام New7Wonders Foundation تشکیل شد. این لیست شامل مکان‌هایی از چند قاره جهان است که با رأی‌گیری عمومی و انتخاب شدند. در ادامه به معرفی هر یک از این عجایب جدید دنیا می‌پردازیم:

تاج محل

 تاج محل، یک مجموعه آرامگاهی در شهر آگرا، هند است. این مجموعه آرامگاهی در سال ۱۶۵۳ میلادی به دستور شاه جهان ساخته شده است و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری هند شناخته می‌شود. تاج محل شامل مسجد، آرامگاه و باغ‌های زیبایی است و به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری پرطرفدار در هند شناخته می‌شود.

مرکز رادیو و تلویزیون چاینا

 این ساختمان در شهر بکنگ، چین قرار دارد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری این کشور شناخته می‌شود. این ساختمان بلند و باریک، در شکل یکی از سیم کشی‌های برق برای فضایی مدرن طراحی شده است و شامل تجهیزات پیشرفته تلویزیونی و رادیویی است.

ماشین‌های سنگین پاناما

ماشین‌های سنگین پاناما، یک سیستم قفل کانال دریایی در کشور پاناما هستند که به منظور گذر از کانال پاناما برای کشتی‌ها استفاده می‌شوند. این سیستم کانال به عنوان یکی از عجایب مهندسی معاصر شناخته می‌شود و به منظور کمک به کشتی‌ها در گذر از کانال پاناما ساخته شده است. این سیستم شامل مجموعه‌ای از قفل‌ها، دریاچه‌ها و کانال‌هاست و به طور مداوم توسعه و بهبودیافته است. ماشین‌های سنگین پاناما به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های مهندسی و ساختاری جهان شناخته می‌شود.

مسجد حرم

 مسجد حرم یا مسجد الحرام، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مساجد جهان در شهر مکه، عربستان سعودی است. این مسجد در مرکز شهر مکه قرار گرفته و مکانی است مقدس برای مسلمانان سراسر جهان. این مسجد شامل حرم مطهر، کعبه، مینای خصوصی و پرده‌های اطراف حرم است.

مرکز تاریخی ماشین سازی فولکس‌واگن

 این مرکز تاریخی در شهر ولفسبورگ، آلمان قرار دارد و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در آلمان شناخته می‌شود. این مرکز شامل موزه ماشین سازی فولکس‌واگن، کارخانه اصلی و مرکز تحقیقاتی فولکس‌واگن است. در این مرکز تاریخی، می‌توانید درباره تاریخچه و فناوری این شرکت اطلاعاتی کسب کنید و از مجموعه‌ای از ماشین‌های تاریخی فولکس‌واگن بازدید کنید.

تیانتهی ۱۳۰۰

 تیانتهی ۱۳۰۰ یا سرپوش آینده، برجی در شهر تایپه، تایوان است که به عنوان بلندترین برج سرپوشیده جهان شناخته می‌شود. این برج ۶۷۳ متر ارتفاع دارد و بر روی بام آن یک باغ رویایی با چشم اندازی فوق‌العاده از شهر تایپه و اطراف آن وجود دارد. تیانتهی ۱۳۰۰ یکی از مقاصد گردشگری مهم در تایوان است و با دیدن آن می‌توانید لذتی بی‌نظیر از منظره شهر تایپه و طبیعت اطراف آن ببرید.

برج ایفل

 برج ایفل، برجی بسیار شناخته شده در شهر پاریس، فرانسه است که به عنوان یکی از نمادهای مهم شهر پاریس و فرانسه شناخته می‌شود. این برج در سال ۱۸۸۹ ساخته شده و با ارتفاع ۳۲۴ متر، برجی بلند و دیدنی است. برج ایفل هر ساله بیش از ۷ میلیون بازدید کننده را به خود جذب می‌کند و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم جهان شناخته می‌شود.

نویسنده و مترجم: سهراب رستمی

این مطالب را نیز ببینید!

اقیانوس های مشهور جهان

بزرگترین اقیانوس ها در جهان

بزرگترین اقیانوس های جهان را می شناسید؟ بزرگترین اقیانوس های جهان به پنج دسته تقسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *