یکشنبه , ژوئن 4 2023
جنگل آمازون و گونه های مختلف

جنگل آمازون و موجودات عجیب آن

آیا میدانید چند گونه نباتی و حیوانی در جنگل آمازون وجود دارد؟طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش (WWF)، جنگل های بارانی آمازون تقریباً 6.7 میلیون کیلومتر مربع (2.7 میلیون مایل مربع) را پوشش می دهد.WWF تخمین می زند که جنگل های بارانی آمازون در 50 سال گذشته تقریباً 17 درصد از پوشش جنگلی خود را از دست داده است و میزان جنگل زدایی در سال های اخیر افزایش یافته است. با این حال، تلاش هایی نیز برای حفاظت از آمازون انجام می شود، از جمله ابتکاراتی برای ترویج جنگلداری و کشاورزی پایدار، حفاظت از زمین ها و سرزمین های بومی، و حمایت از تلاش های حفاظتی.

دریاچه های جنگل آمازون

 

همه چیز در مورد جنگل آمازون

جنگل آمازون که به نام جنگل بارانی آمازون یا آمازون نیز شناخته می شود، بزرگترین جنگل بارانی استوایی جهان است که مساحتی حدود 6.7 میلیون کیلومتر مربع در آمریکای جنوبی را پوشش می دهد. حدود 10 درصد از تنوع زیستی جهان را در خود جای داده است و یکی از مهم ترین اکوسیستم های روی کره زمین است.

جنگل آمازون در 9 کشور از جمله برزیل، پرو، کلمبیا، بولیوی، ونزوئلا، اکوادور، گویان، سورینام و گویان فرانسه گسترده شده است. عمدتاً در برزیل واقع شده است، جایی که تقریباً 60٪ از جنگل در آن یافت می شود.

جنگل آمازون یک اکوسیستم پیچیده است که از بیش از 40000 گونه گیاهی، 1300 گونه پرنده، 3000 نوع ماهی و میلیون ها گونه حشره تشکیل شده است. همچنین این شهر محل زندگی طیف متنوعی از گونه های جانوری از جمله جگوار، آناکوندا، تنبل و میمون است.

جنگل آمازون بخش مهمی از سیستم آب و هوایی جهانی است، زیرا مقدار قابل توجهی دی اکسید کربن را از جو جذب می کند و تقریباً 20٪ از اکسیژن جهان را تولید می کند. همچنین منبع منابع طبیعی مهمی مانند الوار، لاستیک و گیاهان دارویی است.

درختان سبز جنگل آمازون

با این حال، جنگل آمازون با تهدیدات متعددی از جمله جنگل زدایی، تغییرات آب و هوایی و قطع درختان غیرقانونی مواجه است. جنگل زدایی مهم ترین تهدید است، به طوری که تخمین زده می شود 17 درصد از جنگل ها در 50 سال گذشته از بین رفته است. این تخریب نه تنها بر اکوسیستم تأثیر می گذارد، بلکه تأثیرات اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی بر جوامع محلی که برای امرار معاش خود به جنگل متکی هستند، می گذارد.

با وجود این تهدیدات، تلاش‌های مداومی برای محافظت از جنگل آمازون وجود دارد. دولت ها، سازمان های غیردولتی و جوامع محلی برای ایجاد مناطق حفاظت شده، ترویج شیوه های جنگلداری پایدار و حمایت از اکوتوریسم با یکدیگر همکاری می کنند. این تلاش ها برای تضمین سلامت و بقای مداوم این اکوسیستم حیاتی ضروری است.

بازدید از جنگل آمازون می تواند یک تجربه باورنکردنی باشد، این جنگل یکی از بزرگترین جاذبه های توریسی جهان است که به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا از نزدیک شاهد مجموعه گسترده ای از زندگی گیاهی و جانوری باشند. با این حال، مهم است که این کار را مسئولانه انجام دهیم، به فرهنگ و محیط زیست محلی احترام بگذاریم و از شیوه های گردشگری پایدار حمایت کنیم.

جنگل آمازون نه تنها خانه طیف گسترده ای از گونه های گیاهی و جانوری است، بلکه جوامع بومی متعددی را نیز در خود جای داده است که قرن ها در این منطقه زندگی می کنند. این جوامع روابط پیچیده ای با جنگل ایجاد کرده اند و برای غذا، دارو و اقدامات فرهنگی خود به آن تکیه می کنند. با این حال، تجاوز به جامعه مدرن، از جمله جنگل زدایی و استخراج منابع، تأثیرات قابل توجهی بر این جوامع و شیوه زندگی آنها داشته است.

بسیاری از این جوامع بومی اکنون برای حفاظت از سرزمین و فرهنگ خود می جنگند و از حقوق خود و حفظ جنگل دفاع می کنند. آنها نقش مهمی در تلاش‌های حفاظتی دارند، زیرا درک عمیقی از جنگل و پویایی آن دارند و دانش سنتی آنها می‌تواند برای اطلاع‌رسانی شیوه‌های مدیریت پایدار زمین مورد استفاده قرار گیرد.

جنگل آمازون همچنین از اهمیت اقتصادی قابل توجهی برخوردار است و برزیل به تنهایی سالانه بیش از 20 میلیارد دلار محصولات جنگلی صادر می کند. با این حال، مدل فعلی استخراج منابع ناپایدار است و اثرات اجتماعی و زیست محیطی قابل توجهی از جمله جنگل زدایی، تخریب خاک و آلودگی آب دارد. یک حرکت رو به رشد به سمت شیوه های جنگلداری پایدار، از جمله جنگلداری مبتنی بر جامعه و جنگلداری زراعتی، که به دنبال ایجاد توازن بین توسعه اقتصادی با حفاظت از محیط زیست است، وجود دارد.

در سال های اخیر، اکوتوریسم نیز به عنوان یک مدل اقتصادی جایگزین ظاهر شده است که حفاظت از جنگل آمازون را ترویج می کند و در عین حال درآمدی برای جوامع محلی فراهم می کند. این شکل از گردشگری با هدف به حداقل رساندن تأثیرات بر محیط زیست در عین حال به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا زیبایی و غنای جنگل را تجربه کنند. همچنین می تواند به افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفاظت و توسعه پایدار کمک کند.

گونه های گیاهی خاص در جنگل آمازون

 

ونه های گیاهی خاص جنگل آمازون

آجیل برزیلی (Bertholletia excelsa)

درختان آجیل برزیل گونه ای نمادین در جنگل آمازون هستند که به دلیل آجیل های بزرگ و گرد خود که در پوسته های سخت و چوبی محصور شده اند، شناخته شده اند. این آجیل منبع پروتئین، فیبر و چربی های سالم است و یک منبع غذایی ارزشمند هم برای انسان و هم برای حیوانات است. درختان آجیل برزیل همچنین نقش حیاتی در اکولوژی جنگل ایفا می کنند و زیستگاهی برای طیف وسیعی از گونه های گیاهی و جانوری فراهم می کنند.

درخت لاستیک (Hevea brasiliensis)

درخت لاستیک یکی دیگر از گونه های مهم جنگل های آمازون است که به خاطر لاتکسش که برای ساختن لاستیک استفاده می شود، شناخته شده است. این درخت بومی منطقه آمازون است و منبع درآمد ضروری برای بسیاری از جوامع محلی است. با این حال، استخراج لاستیک از لحاظ تاریخی یکی از محرک‌های اصلی جنگل‌زدایی در آمازون بوده است، و روش‌های تولید لاستیک پایدار در حال حاضر برای محافظت از جنگل در حال توسعه هستند.

تاک Ayahuasca (Banisteriopsis caapi)

Ayahuasca یک دم نوش سنتی آمازونی است که از تاک Ayahuasca و سایر گونه های گیاهی تهیه می شود. برای قرن ها توسط جوامع بومی برای اهداف معنوی و دارویی استفاده می شود و اکنون به عنوان نوعی از طب جایگزین در کشورهای غربی محبوبیت پیدا می کند. Ayahuasca حاوی ترکیبات روانگردانی است که اعتقاد بر این است که خواص درمانی دارند و استفاده از آن اغلب با آواز و مراسم سنتی همراه است.

نخل آکای (Euterpe oleracea)

نخل آکای گونه ای از درخت خرما است که توت های کوچک و بنفش را تولید می کند که سرشار از آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی مفید است. توت آکای یک منبع غذایی محبوب در منطقه آمازون است و در سایر نقاط جهان به عنوان یک غذای سالم محبوبیت پیدا کرده است. نخل آکای همچنین یک گونه ضروری در اکولوژی جنگل است که زیستگاهی برای طیف وسیعی از گونه های جانوری فراهم می کند.

درخت جاتوبا (Hymenaea courbaril)

درخت جاتوبا درختی بزرگ و چوب سخت است که در جنگل آمازون یافت می شود. چوب آن به دلیل دوام بسیار ارزشمند است و در ساخت و ساز و مبلمان سازی استفاده می شود. میوه این درخت نیز خوراکی است و برای تهیه یک شیرین کننده سنتی آمازونی به نام «عسل جاتوبا» استفاده می شود.

این تنها نمونه‌هایی از گونه‌های گیاهی فراوانی است که در جنگل‌های آمازون یافت می‌شوند و اهمیت آنها برای اکولوژی، اقتصاد و فرهنگ منطقه است.

 خاص‌ترین گونه های جانوری در جنگل های آمازون

گونه های جانوری در جنگل آمازون

 برخی از گونه های جانوری در آمازون وجود دارند که به دلیل اهمیت اکولوژیکی و اهمیت فرهنگی خود قابل توجه هستند. در زیر چند نمونه خاص را بیان کرده ایم.

جگوار (Panthera onca)

جگوار بزرگترین گونه گربه در قاره آمریکا و شکارچی راس در جنگل آمازون است. آنها نقش مهمی در تنظیم جمعیت گونه های طعمه خود دارند که به حفظ تعادل اکوسیستم جنگلی کمک می کند. جگوارها همچنین برای بسیاری از جوامع بومی آمازون که آنها را حیواناتی قدرتمند و قابل احترام می دانند، اهمیت فرهنگی دارند.

دلفین رودخانه آمازون (Inia geoffrensis)

دلفین رودخانه آمازون، همچنین به عنوان دلفین صورتی شناخته می شود، یک گونه دلفین آب شیرین است که در حوضه آمازون یافت می شود. آنها به دلیل رنگ صورتی متمایز خود شناخته شده اند و از گونه های شاخص برای حفاظت از زیستگاه های آب شیرین در نظر گرفته می شوند. دلفین رودخانه آمازون همچنین از نظر فرهنگی برای بسیاری از جوامع بومی که افسانه ها و افسانه هایی در مورد این موجودات مرموز دارند، مهم است.

سمور غول پیکر (Pteronura brasiliensis)

سمور غول پیکر بزرگترین گونه سمور در جهان است و در رودخانه ها و دریاچه های جنگل آمازون یافت می شود. آنها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند و در گروه های خانوادگی زندگی می کنند که با هم برای شکار و دفاع از قلمرو خود کار می کنند. سمورهای غول پیکر همچنین یک گونه شاخص برای حفاظت از زیستگاه های آب شیرین هستند، زیرا به تغییرات کیفیت آب و تخریب زیستگاه بسیار حساس هستند.

عقاب هارپی (Harpia harpyja)

عقاب هارپی یک پرنده شکاری قدرتمند است که در جنگل های آمازون یافت می شود. آنها یکی از بزرگترین عقاب های جهان هستند و به دلیل مهارت های شکار چشمگیر خود شناخته شده اند. عقاب هارپی همچنین از نظر فرهنگی برای بسیاری از جوامع بومی در آمازون که آنها را نماد قدرت و قدرت می دانند، مهم هستند.

قورباغه دارت سمی (خانواده Dendrobatidae)

قورباغه دارت سمی گروهی از قورباغه های رنگارنگ است که در جنگل های آمازون یافت می شوند. آنها به دلیل ترشحات پوستی سمی خود که توسط جوامع بومی برای ایجاد تیرهای با نوک سمی برای شکار استفاده می شود، شناخته شده اند. قورباغه‌های سمی نیز به دلیل حساس بودن، یک گونه شاخص با ارزش .

برخی از پرندگان خاص جنگ آمازون

پرنده های مختلف در جنگل آمازون

ماکائو اسکارلت (Ara macao)

ماکائو اسکارلت یکی از شناخته شده ترین گونه های پرنده در جنگل های آمازون است که به خاطر پرهای قرمز، آبی و زرد روشنش معروف است. آنها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند و اغلب می توان آنها را در حال پرواز به صورت دسته ای از میان سایبان جنگل دید. ماکائوهای اسکارلت همچنین از نظر فرهنگی برای بسیاری از جوامع بومی در آمازون که آنها را نماد قدرت و زیبایی می دانند، مهم هستند.

ماکائوی آبی و زرد (Ara ararauna)

ماکائوی آبی و زرد یکی دیگر از گونه های پرنده خیره کننده در جنگل های آمازون است که به خاطر پرهای آبی، زرد و سبز پر جنب و جوشش معروف است. آنها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند و اغلب می توان آنها را در حال پرواز به صورت جفت یا دسته های کوچک از میان سایبان جنگل دید. ماکائوهای آبی و زرد نیز در تجارت حیوانات خانگی محبوب هستند که باعث نگرانی در مورد وضعیت حفاظتی آنها شده است.

هواتزین (Opisthocomus hoazin)

هوآتزین یک گونه پرنده منحصر به فرد است که در جنگل های آمازون یافت می شود و به خاطر بوی متمایز و بال های پنجه دارش شناخته شده است. آنها را به دلیل بوی تندشان که ناشی از تخمیر غذایی است که می خورند، مرغ بدبو می نامند. هواتزین ها همچنین از نظر زیست محیطی برای آمازون مهم هستند، زیرا در پخش بذر و چرخه مواد مغذی نقش دارند.

تاناگر سبز و قرمز (Tangara cyanocephala)

تاناگر سبز و قرمز گونه‌ای پرنده کوچک است که در جنگل‌های آمازون یافت می‌شود و به خاطر پرهای سبز، قرمز و سیاه پر جنب و جوشش معروف است. آنها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند و اغلب در گله هایی که از درختان میوه در تاج پوشش جنگل تغذیه می کنند، دیده می شوند. تاناگرهای سبز و قرمز نیز برای اکولوژی جنگل مهم هستند، زیرا در پراکندگی و گرده افشانی بذر نقش دارند.

این مطالب را نیز ببینید!

اقیانوس های مشهور جهان

بزرگترین اقیانوس ها در جهان

بزرگترین اقیانوس های جهان را می شناسید؟ بزرگترین اقیانوس های جهان به پنج دسته تقسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *