یکشنبه , ژوئن 4 2023
اقیانوس های مشهور جهان

بزرگترین اقیانوس ها در جهان

بزرگترین اقیانوس های جهان را می شناسید؟

بزرگترین اقیانوس های جهان به پنج دسته تقسیم میشوند که شامل اقانوس آرام، اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس اطلس، اقانوس هند، اقیانوس جنوبی در قطب جنوب

اقیانوس آرام

اقیانوس آرام بزرگ‌ترین اقیانوس جهان است که مساحتی در حدود 63.8 میلیون مایل مربع (165.2 میلیون کیلومتر مربع) دارد.از اقیانوس منجمد شمالی در شمال تا اقیانوس جنوبی در جنوب و از سواحل آسیا و استرالیا در غرب تا سواحل آمریکای شمالی و جنوبی در شرق امتداد دارد. اقیانوس آرام همچنین عمیق ترین اقیانوس جهان است که عمق متوسط آن در حدود 12080 فوت (3682 متر) و حداکثر عمق 36070 فوت (10994 متر) در گودال ماریانا است.

اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ جهان است که مساحتی در حدود 41.1 میلیون مایل مربع (106.4 میلیون کیلومتر مربع) دارد. از اقیانوس منجمد شمالی در شمال تا اقیانوس جنوبی در جنوب و از سواحل آمریکای شمالی و جنوبی در غرب تا سواحل اروپا و آفریقا در شرق امتداد دارد.اقیانوس اطلس عمق متوسطی در حدود 12880 فوت (3926 متر) و حداکثر عمق 27493 فوت (8380 متر) در گودال پورتوریکو دارد.

اقیانوس ها بزرگترین منبع آبی جهان

اقیانوس هند

اقیانوس هند سومین اقیانوس بزرگ جهان است که مساحتی در حدود 28.4 میلیون مایل مربع (73.4 میلیون کیلومتر مربع) دارد. از سواحل آفریقا و خاورمیانه در غرب تا سواحل استرالیا و آسیای جنوب شرقی در شرق و از اقیانوس جنوبی در جنوب تا قاره آسیا در شمال امتداد دارد. عمق متوسط اقیانوس هند در حدود 12274 فوت (3741 متر) و حداکثر عمق 24460 فوت (7455 متر) در خندق جاوه است.

اقیانوس جنوبی

اقیانوس جنوبی گاهی به عنوان چهارمین اقیانوس بزرگ جهان در نظر گرفته می شود که مساحتی در حدود 7.8 میلیون مایل مربع (20.3 میلیون کیلومتر مربع) دارد. این قطب جنوب را احاطه کرده و توسط جریانی به نام جریان قطبی قطب جنوب محدود شده است. عمق متوسط اقیانوس جنوبی در حدود 13100 فوت (3990 متر) و حداکثر عمق 23737 فوت (7235 متر) در گودال ساندویچ جنوبی است.

اقیانوس منجمد شمالی

اقیانوس منجمد شمالی کوچکترین و کم عمق ترین اقیانوس در بین پنج اقیانوس جهان است که مساحتی در حدود 5.4 میلیون مایل مربع (14.1 میلیون کیلومتر مربع) دارد. این کشور بیشتر در دایره قطب شمال قرار دارد و با سواحل آمریکای شمالی، اروپا و آسیا همسایه است. اقیانوس منجمد شمالی دارای عمق متوسط حدود 3240 فوت (990 متر) و حداکثر عمق 17881 فوت (5450 متر) در حوزه اوراسیا است.

حیونات مشهور در پنج اقیانوس جهان

حیونات مشهور در اقیانوس آرام

اقیانوس آرام محل زندگی طیف گسترده ای از جانداران دریایی از جمله نهنگ ها، دلفین ها، کوسه ها، لاک پشت های دریایی و بسیاری از گونه های ماهی است. برخی از گونه های قابل توجه موجود در اقیانوس آرام عبارتند از نهنگ آبی، بزرگترین حیوان روی زمین، و کوسه سفید بزرگ، یکی از شکارچیان برتر اقیانوس. اقیانوس آرام همچنین خانه بسیاری از صخره های مرجانی رنگارنگ است که مجموعه متنوعی از ماهی ها و موجودات دیگر را در خود جای داده است.

حیونات مشهور در اقیانوس اطلس

موجودات عجیب در اقیانوس ها

اقیانوس اطلس خانه بسیاری از انواع حیات دریایی مشابه اقیانوس آرام است، از جمله نهنگ ها، دلفین ها، کوسه ها و لاک پشت های دریایی. برخی از گونه‌های قابل توجهی که در اقیانوس اطلس یافت می‌شوند عبارتند از نهنگ گوژپشت که به خاطر آهنگ‌های غم‌انگیزش معروف است و ماهی تن آبی اقیانوس اطلس، ماهی محبوب برای ماهیگیری تجاری. اقیانوس اطلس همچنین خانه بسیاری از کشتی های غرق شده است که به مکان های محبوب برای غواصان و زندگی دریایی تبدیل شده اند.

حیونات مشهور در اقیانوس هند

اقیانوس هند محل زندگی انواع جانوران دریایی از جمله دلفین ها، نهنگ ها، کوسه ها، لاک پشت های دریایی و بسیاری از گونه های ماهی است. برخی از گونه های قابل توجهی که در اقیانوس هند یافت می شوند عبارتند از دوگونگ، یک پستاندار دریایی بزرگ مربوط به گاو دریایی، و ماهی ماقبل تاریخ که زمانی گمان می رفت منقرض شده است. اقیانوس هند همچنین خانه بسیاری از صخره های مرجانی عجیب و غریب است که محل زندگی طیف گسترده ای از ماهی ها و موجودات دیگر است.

حیونات مشهور در اقیانوس جنوبی

اقیانوس جنوبی زیستگاه انواع حیات دریایی از جمله نهنگ ها، دلفین ها، فوک ها، پنگوئن ها و بسیاری از گونه های ماهی است. برخی از گونه های قابل توجهی که در اقیانوس جنوبی یافت می شوند عبارتند از: پنگوئن امپراتور، بزرگترین گونه پنگوئن، و فوک Weddell، که به خاطر آوازهای منحصر به فردش معروف است. اقیانوس جنوبی همچنین میزبان بسیاری از گونه های منحصر به فرد کریل است که منبع غذایی مهمی برای بسیاری از حیوانات بزرگتر اقیانوس است.

حیونات مشهور در اقیانوس منجمد شمالی

اقیانوس منجمد شمالی محل زندگی انواع جانوران دریایی از جمله نهنگ ها، فوک ها، ماهی های دریایی و بسیاری از گونه های ماهی است. برخی از گونه های قابل توجهی که در قطب شمال یافت می شوند عبارتند از ناروال، نهنگی منحصر به فرد با عاج بلند و مارپیچی، و خرس قطبی، بزرگترین شکارچی خشکی در جهان. قطب شمال همچنین خانه بسیاری از کوه های یخ و یخچال های طبیعی است که زیستگاه های مهمی برای انواع حیات دریایی هستند.

خطرناک‌ترین حیوانات اقیانوس ها

چتر دریایی جعبه ای

چتر دریایی جعبه ای عمدتاً در اقیانوس آرام و اقیانوس هند یافت می شود، عروس دریایی جعبه ای یکی از سمی ترین موجودات در جهان است. شاخک های آنها حاوی سمومی است که می تواند باعث درد شدید، آسیب بافتی و حتی مرگ شود.

کوسه سفید بزرگ

کوسه سفید بزرگ که در بسیاری از اقیانوس های جهان یافت می شود، یکی از ترسناک ترین شکارچیان اقیانوس است. در حالی که حملات به انسان ها نادر است، اما می تواند کشنده باشد، و سفیدپوستان بزرگ برای حمله به قایق ها و دیگر اشیاء در آب شناخته شده اند.

تمساح آب شور

کروکودیل های آب شور عمدتاً در اقیانوس های هند و اقیانوس آرام یافت می شوند و بزرگترین خزندگان زنده در جهان هستند. آنها بسیار تهاجمی و سرزمینی هستند و به انسان هایی که خیلی نزدیک هستند حمله می کنند.

حیوانات بزرگ اقیانوس ها

اختاپوس حلقه آبی

اختاپوس حلقه آبی که عمدتاً در اقیانوس آرام و اقیانوس هند یافت می شود، یکی از سمی ترین موجودات اقیانوس است. نیش آن می تواند باعث فلج و حتی مرگ شود و هیچ پادزهری شناخته شده وجود ندارد.

حلزون مخروطی

حلزون های مخروطی که در بسیاری از اقیانوس ها در سراسر جهان یافت می شوند، از سمی ترین موجودات اقیانوس هستند. سم آنها می تواند باعث فلج و حتی مرگ در انسان شود.

کاربردهای اقیانوس های مشهور جهان

کاربردهای اقیانوس آرام

اقیانوس آرام بزرگترین و عمیق ترین اقیانوس جهان است و اهداف مختلفی را دنبال می کند. این یک مسیر اصلی کشتیرانی برای تجارت بین آسیا و آمریکای شمالی است و همچنین منبع مهمی از غذاهای دریایی برای بسیاری از کشورها است. اقیانوس آرام همچنین خانه بسیاری از اکوسیستم‌های مهم، از جمله صخره‌های مرجانی و جنگل‌های کلپ است که از مجموعه متنوعی از حیات دریایی پشتیبانی می‌کنند.

کاربردهای اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس یک مسیر حمل و نقل مهم برای تجارت بین اروپا، آمریکای شمالی و آفریقا است. همچنین منبع مهمی از غذاهای دریایی است و از بسیاری از اقتصادهای ساحلی حمایت می کند. اقیانوس اطلس همچنین خانه بسیاری از اکوسیستم‌های مهم از جمله صخره‌های مرجانی و بسترهای علف‌دریایی است که مجموعه‌ای از جانداران دریایی را در خود جای داده است.

کاربردهای اقیانوس هند

اقیانوس هند یک مسیر حمل و نقل مهم برای تجارت بین آسیا، آفریقا و خاورمیانه است. همچنین منبع مهمی از غذاهای دریایی برای بسیاری از کشورها است و از بسیاری از اقتصادهای ساحلی حمایت می کند. اقیانوس هند همچنین خانه بسیاری از اکوسیستم‌های مهم از جمله صخره‌های مرجانی و جنگل‌های حرا است که از مجموعه متنوعی از حیات دریایی پشتیبانی می‌کنند.

کاربردهای اقیانوس جنوبی

اقیانوس جنوبی اکوسیستم مهمی است که از بسیاری از گونه های منحصر به فرد حیات دریایی از جمله کریل، پنگوئن و فوک ها پشتیبانی می کند. همچنین یک منطقه ماهیگیری مهم برای بسیاری از کشورها است و با جذب و ذخیره دی اکسید کربن نقش مهمی در تنظیم آب و هوای زمین دارد.

کاربردهای اقیانوس منجمد شمالی

اقیانوس منجمد شمالی یک اکوسیستم حیاتی است که از گونه‌های منحصربه‌فرد حیات دریایی از جمله خرس‌های قطبی، ماهی‌های دریایی و نهنگ‌ها پشتیبانی می‌کند. همچنین منبع مهم نفت و گاز طبیعی است و مسیر حمل و نقل کلیدی برای کشتیرانی بین آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. اقیانوس منجمد شمالی نیز جزء حیاتی سیستم آب و هوای زمین است، زیرا به تنظیم دمای سیاره کمک می کند و بر الگوهای آب و هوای جهانی تأثیر می گذارد.

نویسنده و مترجم: سهراب رستمی

این مطالب را نیز ببینید!

ساعت های لوکس

ساعت های مشهور جهان را بشناسید!

آیا میدانید که ساعت های مشهور جهان  در کدام کشورهای تولید میشوند و چقدر گران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *